Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Haberleri

WTTC'den 2016 Küresel Turizm Raporu

WTTC'den 2016 Küresel Turizm Raporu

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'nin hazırladığı son rapor, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 2016 yılında “küresel turizm pazarının” beklenen yüzde 2.3'lük büyümeyi geride bırakarak, yüzde 3.2 oranına sıçrayacağını gösteriyor.

Terör olayları, Ortadoğu’da yaşanan savaş ortamı, küresel ekonomik gelişmeler ve Brexit insanların daha az para harcamasına neden olurken, turizmdeki büyüme belirgin şekilde devam ediyor.

Rapor bir yandan küresel turizmin durumunu ve beklentilerini ele alırken, bir yandan da Türkiye, Fransa, Brezilya ve İngiltere gibi ülkelerdeki durumu mercek altına alıyor.

Bölgelere Göre Büyüme Oranları?

Güney Asya: yüzde 5.9 ile turizmdeki en yüksek büyümeyi gösterecek.

Kuzeydoğu Asya: yüzde 4.7

Güneydoğu Asya: yüzde 4

Kuzey Amerika: seyahat pazarında yüzde 3.1'lik büyüme öngörülüyor.

Güney Amerika: yüzde 0.9 artışıyla en kötü performansı gösteren bölge olacak. Kötü performanstaki en büyük etki ise Brezilya'daki olumsuz gelişmeler.

Avrupa: Seyahat başına harcama düşse de, seyahatçi sayısı yüzde 2.2 artacak.

Raporda Türkiye, Fransa, Brezilya ve İngiltere vurgusu

Turizm gelirleri açısından Fransa, Türkiye ve Brezilya riskli konumda bulunuyor

Terör saldırıları nedeniyle Fransa'da turizmin GSMH'ye yapması beklenen katkının 2.9'dan 1.1'e revize edildiği belirtilen raporda, Türkiye'de turizm gelirlerinin GSMH'ye yapacağı katkının ise yüzde -0.2'den yüzde -3.2'ye çekildiği kaydedildi.

Raporda özel yer verilen Türkiye'ye de terör saldırıları, yaşanan diplomatik sorunlar, darbe girişimi ile Suriye etkisinin sert olduğuna vurgu yapılıyor.

Olimpiyat oyunlarının olumlu etkisine rağmen, Brezilya'da turizm sektörünün daralmaya devam edeceği görülen raporda, turizm sektörünün GSMH'ye katkısındaki artışın yüzde -0.9'dan yüzde -1.6'ya çekildiği kaydedildi.

WTTC'nin raporuna göre, Brexit kararına rağmen İngiltere'de turizm normal seyrediyor.

Araştırmaya göre, iç turizmde düşen harcamalara ve yurt dışı çıkışlarında yüzde 3 azalma olmasına rağmen, İngiltere turizminde yüzde 3.6 oranında büyüme gerçekleşecek. Büyümenin ana sebebi ise poundun değer kaybetmesi ile yabancı turistlerin yaptıkları harcamaların artması olarak görünüyor.

CV'nizi paylaşın