Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Haberleri

Turizmde İstihdam Artıyor (WTTC)

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Raporuna Göre, Turizmde İstihdam Artıyor

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyinin (WTTC) raporuna göre, turizm ve seyahat sektörü geçtiğimiz yıl doğrudan ve dolaylı olarak 7,2 milyon kişiye iş imkânı yarattı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyinin (WTTC) raporuna göre, turizm ve seyahat sektörü, geçen yıl yaşanan küresel ekonomik belirsizlik ve zorluklara rağmen doğrudan ve dolaylı olarak geçtiğimiz yıl 7,2 milyon kişiye iş imkânı yarattı. Üstelik görüşler, rakamların bu seviyede kalmayacağı yönünde. Türkiye'de gelecek on yılda, seyahat ve turizm sektörünün Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) ve istihdama katkısında artış öngörülüyor.

Turizm sektörünün, geçen yıl GSYİH'ye 57,7 milyar lira olarak gerçekleşen direkt katkısının, bu yılın sonuna kadar yüzde 3,8 yükseleceği tahmin edilirken, bu rakamın 2023 yılında ise yılda yüzde 3,5 artarak 84,3 milyar liraya kadar ulaşması bekleniyor.

Seyahat ve turizmin, 2012 yılında yüzde 10,9'unu oluşturduğu GSYİH'ye toplam katkısı 155,8 milyar lira gerçekleşmişti. 2013'ten itibaren önümüzdeki on yılda ise sektörün GSYİH'ya toplam katkısının yılda yüzde 3,7 artışla, 2023'te 232 milyar lirayı bulacağı ifade ediliyor.

Çarpıcı bir başka istatiski veriye göre ise turizm sektörü, geçen yıl doğrudan ve dolaylı olmak üzere toplam 7,2 milyon kişiye istihdam imkânı verdi. Sektördeki istihdam oranı yüzde 2,6 artarak, çalışan sayısı 284 milyona ulaştı. Her 11 çalışandan 1'i turizm ve seyahat sektöründe istihdam edildi.

Rapora göre seyahat ve turizm sektöründe: Güneydoğu Asya yüzde 7,9, Güney Asya yüzde 7,4, Ortadoğu yüzde 5,9, Karayipler yüzde 51, Sahraaltı Afrikası yüzde 3,3, Kuzey Amerika yüzde 3,1, Avrupa yüzde 2,5, Kuzeydoğu Asya yüzde 2,1, Latin Amerika yüzde 1,5, Kuzey Afrika ise yüzde 1,4 oranında büyüme kaydetti. Asya kıtası ise, son 10 yıllık dönem göz önüne alındığında, sektördeki en hızlı büyüyen bölge oldu.

Önümüzdeki on yıla projeksiyon tutulduğunda ise, 2026 yılına kadar turizm ve seyahat sektöründe çalışan sayısının 370 milyona ulaşması, her 9 istihdamdan 1'inin sektörden olması öngörülüyor. Gelecek 10 yıl içerisinde turizm sektöründeki ortalama büyümenin yüzde 4'e ulaşması bekleniyor.

CV'nizi paylaşın