Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Haberleri

Turizm İstihdam Destek Paketi Açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda düzenlenen “Turizm Sektörü İstihdam Destek Paketi”nin açıklandığı toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Soylu, paketin, “Sektörel İstihdamı Destekleme Eğitimi Programı (SİDEP)”, “Turizme Yönelik Toplum Yararına Programlar”, “Turizmde Yabancı Çalışma İzinlerinde Kolaylık”, “Denkleştirme” ve “Nitelikli İşgücü Yetiştirme” olmak üzere beş maddeden oluştuğunu ifade etti.

Antalya ve Muğla'da konaklama faaliyeti yürüten işyerinde 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin 2016 yılında 9 ay çalışma şartıyla askıdaki 3 aylık sigorta primleri ve ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağı bilgisini veren Bakan Soylu, “Destekleme süresi içerisinde işverenler tarafından çalışanlara yönelik mesleki eğitim veya yabancı dil eğitimi gibi kişisel gelişimlerini sağlayıcı eğitimlerle nitelikleri artırılacak. 31 bin 619'u Antalya'da, 13 bin 134'ü Muğla'da toplam 44 bin 753 kişiyi ilgilendiren program için 260 milyon lira kaynak ayrıldı” diye konuştu.

Antalya, Alanya, Trabzon, Dalaman, Milas-Bodrum, Adnan Menderes, Atatürk ve Esenboğa Havalimanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen kişilerin istihdam edilmesi yoluyla Türkiye'ye gelen turistlere yönlendirme yapılacağını söyleyen Soylu, “Program kapsamında 6 ay süreyle eğitime tabi tutulup istihdam edilmesi planlanan bin 200 kişi için 14 milyon 544 bin lira kaynak ayrıldı” dedi.

Bakan Soylu, turizm sektöründe istihdamda mevsimliğin önlenmesi, tecrübeli ve nitelikli personelin sürekli istihdam edilmesi suretiyle hizmet kalitesinin artırılması amacıyla denkleştirme uygulanacağını dile getirerek, denkleştirme süresinin 4 aya çıkartılıp bu sürenin toplu iş sözleşmeleri ile altı aya kadar artırılmasına imkan sağlanmasıyla yoğun çalışılan yaz ayları ile çalışılmayan kış ayları arasında denkleştirmenin yapılabileceğini aktardı.

Destekler için yaklaşık 2 aydır çalıştıklarını anlatan Ünal, sadece turizm sektörüne dönük kamu yararı olan çalışma modeli getirdikleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teşekkür etti.

Paketin açıklamasının ardından Soylu ile Ünal, iki bakanlık arasındaki protokolü imzaladı.

CV'nizi paylaşın