Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Röportaj

Turizm-ik Sektörün İhtiyacına Cevap Verecektir

Etstur İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Zeynep Tarı Kırkgöz Turizm-ik'nın sorularını yanıtladı.

Firmanız hakkında ve genel olarak insan kaynakları yapılanmanız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Etstur 1991 yılında Mehmet ve Murat Ersoy tarafından kurulmuştur. Bu sene 25. senesini kutlayacak olan şirketimiz kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyerek yurtiçi pazarda sektör lideri olmuştur.

Türkiye'nin önde gelen seyahat ve turizm kuruluşu olan Etstur, yurt içinde binlerce otelin satış ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Türkiye'de 60, yurt dışında ise yaklaşık 40 destinasyonu kapsayan yüzlerce tur paketi üreten marka, çatısı altında birçok markaya da ev sahipliği yapıyor. Etstur; geniş kitlelere hizmet veren seyahat acentesi Didimtur, kişiye özel ve lüks seyahat programları hazırlayan Jetset markaları ve cazip fiyatlarla uçak bileti satışı gerçekleştiren Ucuzabilet.com, misafirlerin tesislerle ilgili objektif görüşlerine yer veren Otelpuan.com, uygun fiyata tatil alternatifleri sunan Ekotatil.com ve seyahat trendlerinin yer aldığı LetsGoDergi.com web siteleri ile turizm ve seyahat alanlarında tüketicinin her adımda yanında olmaya devam ediyor.

2015 senesinde yaklaşık 1 milyon misafirimize hizmet verdik, bu sene de bu rakamı %20 büyütmeyi hedeflemekteyiz.

Etstur İnsan Kaynakları Departmanı olarak son 3 senedir kurumsallaşma yolunda ciddi adımlar attık. İşe alım politikalarımız Eğitim Kariyer yönetimimiz ücretlendirme sistemimiz ve performans yönetimimiz ile yoğurduğumuz kurum kültürümüz şuan markamızı sektörde insan kaynakları alanında farklı bir noktaya yerleştirmiştir.

Çalışanlarımızın memnuniyeti ve bağlılığı en öncelikli hedefimizdir. Bu nedenle de onlara şirket içerisinde performans ve hedeflerine bağlı olarak kariyer yolları oluşturmak öncelikli amacımızdır.

Şirketimizde tüm birimler ve tüm pozisyonlar için Performans Değerlendirmesi yapılmaktadır. Birimlerin fonksiyonlarına göre aylık ve 3 aylık hedeflendirme ve değerlendirmeler ile sürekli takip edilmektedir.

Bunun yanısıra oluşabilecek tüm açık pozisyonlar için öncelikli değerlendirme havuzumuz mevcut insan kaynağımızdır.

En çok hangi pozisyon ve görevler için işe alım yapıyorsunuz?

Etstur İnsan Kaynakları olarak alımlarımızı ihtiyaç planlamasına göre yıl içerisine dağılmış bir şekilde yapmaktayız. Ancak sezon girişlerine ve yoğunluğuna bağlı olarak yılın ilk çeyreği alımların daha yoğun olduğu dönemdir. Bu noktada hedefimiz Nisan ayından önce özellikle operasyonel kadro ihtiyaçlarımızı tamamlamış olmaktır.

Şuan sektör doğrudan ve dolaylı olarak 2,5 milyonun üstünde kişiye istihdam sağlamaktadır.

Etstur olarak ise bu yıl operasyonel birimlerimizde %20, destek birimlerimizde ise %15 büyüme öngörmekteyiz. Toplam 120 çalışan istihdamı planlanmakta olup sene içerisindeki iş hacmimize bağlı olarak geçen senelerde olduğu gibi ek alımları da öngörmekteyiz.

Yeni mezunlar en çok hangi departmanlara yerleştiriliyor?

Biz işe alımlarımızda daha çok iş hayatına yeni başlamış genç arkadaşlarımıza fırsat veriyoruz. Onları kendi kurum kültürümüz ile yoğurup uzun soluklu bizimle bir yolculuğa çıkmaları tercih sebebimiz oluyor. Her yıl 5 milyonun üstünde yeni mezun iş hayatına atlıyor. Dolayısıyla her ne kadar alımlarımız yüksek adetlerde olsa da istihdam konusunda sıkıntı yaşamıyoruz.

Yeni mezunlarımızı çoğunlukla Çağrı Merkezi Departmanımızda istihdam ediyoruz. Burada yetişen arkadaşlarımız performansları ile doğru orantılı olarak daha sonra ihtiyaç doğrultusunda operasyonel birimlerimize terfi edebiliyorlar.

Performans terfi süreçlerimizde iç insan kaynağımızı değerlendirmek her zaman öncelikli tercihimiz oluyor.

Adayların sizi tercih etme sebepleri nelerdir?

Turizm sektörü gerek dünyada gerekse Türkiye’de her zaman ilgi gören bir sektör olmuştur. Özellikle sektörde son yıllardaki gelişmeler, global markaların pazara girişi ve teknolojik yapılanmalar bu sektöre ilgiyi arttırmaktadır.

Etstur kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyerek yurtiçi pazarda sektör lideri olmuştur. Etstur turizm sektöründe kariyer planlayan adaylar için kurumsal yapısı, marka zenginliği ve finansal gücü ile tercih edilen güçlü marka olmasının yanı sıra adayın sektör ile ilgili her türlü süreci tecrübe edebileceği ve deneyim olarak zenginleşeceği bir fırsat sunmaktadır.

Adaylarda aradığınız öncelikli nitelikler nelerdir? Mülakatlarda en çok neye dikkat ediyorsunuz?

İşe alımda en hassas olduğumuz konu adayın kurum kültürüne uygunluğudur. Akademik başarı, deneyim gibi kriterlerin ötesinde adayın kişiliğinin kurum kültürümüze uygun olması gerekiyor. Bu uygunluk adayın bizimle uzun soluklu yola devam etmesinde oldukça önemli bir etkiye sahip oluyor.

Bunun dışında tabii ki işe alım sürecinde adaylarımızın, pozisyonun ihtiyaçlarına uygun teknik bilgi ve tecrübelerini sorguluyor bu paralelde ölçme değerlendirme sistemlerini kullanıyoruz.

İşe alım ve oryantasyon süreciniz nasıl işliyor?

İşe alım sürecimizin ilk adımını iç kaynaklarımız oluşturmaktadır. Öncelikle bir aday arayışına girdiğimiz zaman iç kaynaklarımızı ve onlardan gelen talepleri değerlendiriyoruz. İhtiyacımız ancak ki iç kaynaklarımızdan karşılanamıyor ise yine pozisyona bağlı olarak ilan, danışmanlık hizmeti gibi alanlara yönelebiliyoruz.

İşe alımı gerçekleştirilen tüm yeni arkadaşlarımız bir oryantasyon programına dahil edilmektedir. Bu program 3 aşamadan oluşmaktadır. Şirket ile ilgili ilke ve politikalarımızın kişilere aktarılması ile başlayan sürecimiz daha sonra ilgiliiş birimlerin bilgilendirmeleri ve iş başı eğitimle tamamlanmaktadır.

Oryantasyon süreci kişinin en hızlı şekilde Şirkete ve işe adapte olması için oldukça önemlidir.

Turizm-İK’nın turizm sektörüne ve firmanıza ne tür katkıları olacağını düşünüyorsunuz?

Etstur İnsan Kaynakları işe alım süreçlerinde tüm kaynakları etkin olarak kullanan bir firmadır. Danışmanlık firmaları, kariyer portalları, gazete ilanları, mevcut çalışanlarımızın referansları vb.

Bu sene bu kaynaklarımızdan farklı olarak aday havuzumuzu büyütmek, çok daha etkin ve etkili adaylara ulaşabilmek için 2 farklı yöntem daha hayatımıza katıldı. Bunlardan ilki youtube üzerinden adaylara interaktif bir uygulama ile soru cevap şeklinde hazırlanan video projemiz oldu. Bu farklı proje ile alanımızda bir ilke imza atmanın yanı sıra marka algımızı daha da güçlendirdik.

Diğer yeni kaynağımız ise Turzim-İk; Bu portal aslında sektörün senelerdir açık olan ciddi bir ihtiyacına cevap verecektir. Kurulduğu ilk günden bugüne hızla artan cv bankası ile gerek acentelerin gerekse otellerin ve turizme hizmet veren diğer şirketlerin insan kaynakları için olmaz ise olmaz bir kaynak olacaktır.

Etstur’un www.turizm-ik.com’da yayınlanan ilanlarına gerek sayı gerek ise kalite olarak her geçen gün artan bir başvuru trendi izlemekteyiz. Bu da bizi ilerleyen aylar ve yıllarda bu kaynağın, sektörümüzün vazgeçilmez bir unsuru olacağına inandırmaktadır.

CV'nizi paylaşın