Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Röportaj

Turizm Çalışanları Bu Portalda Buluşmalıdır.

Dosso Dossi Hotels İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Ömer Bilgiç Turizm-ik'nın sorularını yanıtladı.

Firmanız hakkında ve genel olarak insan kaynakları yapılanmanızla ilgili bilgi verir misiniz? İK ekibiniz hangi süreçleri yönetiyor? En çok üzerinde durduğunuz konu hangisi?

Otel işletmelerinin hizmet işletmeleri içerisinde yer alması, bu işletmelerde insan unsurunun önemini daha da arttırmaktadır. Çünkü; misafirler otele geldiklerinde otel personeli tarafından karşılanmakta, kayıt işlemleri resepsiyon görevlileri tarafından yapılmakta, odaları kat hizmetlileri tarafından temizlenmekte, yemekleri aşçılar tarafından hazırlanmakta, servisleri servis personeli tarafından yapılmakta ve otelden ayrılana kadar tüm ihtiyaçları otel personeli tarafından karşılanmaktadır.

Bu yüzden otel işletmelerinin başarısı, iyi bir ekonomik ve fiziki yapıya sahip olmasının yanında, etkili bir insan gücüne sahip olmasına da bağlıdır. Çünkü işletmenin gerek finansal gerekse fiziki yapısına anlam kazandıran ve onları değerlendiren işletmede çalışan insan gücü olmaktadır. İnsan gücünü geliştiren ve motive eden örgütler amaçlarına çok daha kolay ulaşırken, bunu başaramayan örgütler, fiziksel ve finansal olanakları ne kadar mükemmel olursa olsun amaçlarına ulaşamazlar.

İnsan kaynakları yönetimi; çalışanı geliştiren, motive eden, doğru kişiyi doğru yerde konumlandıran, örgüt ihtiyaçları ile çalışanların ihtiyaçlarını bir arada gözeten bir anlayışa sahiptir. Otel işletmelerinin insan kaynakları yönetimi anlayışını benimsemeleri ve uygulamaya koyabilmeleri, bu işletmelerin etkin ve verimli çalışmasına imkan vermekle beraber, amaçlarına da daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Seyahat eden insanların istek ve ihtiyaçlarının sürekli değişmesi ve gittikleri yerlerde daha kaliteli hizmet alma beklentileri, otel işletmelerinin değişen bu tüketici istek ve ihtiyaçlarına en hızlı şekilde uyum sağlamalarını gerektirmiştir. Bir hizmet sektörü olan otel işletmelerinin varlıklarını sürdürebilmeleri, büyük oranda müşteriyi tatmin etmedeki başarılarına bağlıdır. Daha fazla müşteri çekme konusunda otel işletmeleri arasında yaşanan rekabette, farkı belirleyecek olan temel etken sundukları hizmet olacaktır. Daha kaliteli hizmet sunan işletmeler, daha çok aranan ve daha çok müşteri ağırlayan işletmeler konumuna gelirken, bunu başaramayan örgütler zamanla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Tüm bu nedenlerden dolayı; otel işletmelerinin başarısı, etkin bir insan kaynakları planlaması uygulamasına bağlı olacaktır. Bir başka deyişle, otel işletmelerinin başarısı insan kaynakları planlaması sürecine verdiği önem ile doğru orantılı olarak gerçekleşme fırsatı bulacaktır. Otel işletmelerinin insan unsuruna son derece bağımlı olması, bu işletmelerde hizmet kalitesini daha da önemli hale getirmektedir. Dolayısıyla, otel işletmelerinde istenen sayıda ve istenen nitelikte personelin her zaman hazır bulundurulması zorunluluğu vardır. İşletmelerde bu işlevi ise insan kaynakları planlaması yerine getirmektedir.

Kısacası, ihtiyaç duyduğu personeli sayı ve nitelik olarak iyi analiz eden otel işletmeleri amaçlarına daha kolay ulaşırken, bunu başaramayan örgütler, zamanla yok olma süreciyle karşı karşıya kalacaklardır.

Dosso Dossi Hotels olarak insan kaynakları planlamalarında yukarıda yazmış olduğumuz kriterlerin farkında olarak işgücü planlamaları yapıyoruz. Yeni bir otel grubu olduğumuz için işe alma aşamasından başlayarak bütün insan kaynakları süreçlerini uygulamaya koyma gayretimiz var.

Şu anda iki otelimizden Sultanahmet’te bulunan Dosso Dossi Oldcity, çocuk dostu bir oteldir. Vatan Caddesi’nde bulunan Dosso Dossi Down Town sporcu dostu ve aynı zamanda yine çocuk dostu bir otel olarak 5* hizmet vermektedir.

Dosso Dossi Hotels ailesi olarak üzerinde durulan en önemli konu eğitimdir. İnsan Kaynakları departmanlarının bence gerçekten üzerinde durması gereken en önemli süreç eğitim sürecidir. Zira kendini geliştiremeyen personelin şirkete katkısı da bilgisi oranında oluyor.

Buna paralel olarak kariyer planlama aşamasında da önemli çalışmalarımız var. Yöneticilerimizi kendi içimizden yetiştirerek sorumluluk verme gayretindeyiz. Özellikle Dosso Dossi Hotels Genel direktörü Muhammet Cüntay’ın bu konuda oldukça hassas davrandığını söyleyebiliriz.

En çok hangi pozisyon ve görevler için işe alım yapıyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz kriz dönemine rağmen Dosso Dossi Hotels olarak, personel bazında pek çok otelde göründüğü gibi agresif personel önlemleri almadık. Bütün departmanlarda küçük bazı değişiklikler yapmış olsak da değişik tasarruf tedbirlerini uygulamaya alarak çalışanlarımızın zarar görmelerini engelledik. Yolumuza ilk gün gibi aynı heyecanla devam ediyoruz. Yetenekli, hizmet sektöründe tecrübeli ve özellikle bu sektörü seven adayları incelemeye devam ediyoruz. İlk karşımıza çıkan fırsatta da bu arkadaşlarımızı ailenin içine dahil ediyoruz. Bu bütün pozisyonlarda devam ediyor. Pozisyon ayrımı yapmıyoruz. Yetenekli adayların gerekirse ayağına gidiyoruz. Kalifiye dediğimiz eleman bulma aşamasında her türlü yolu deniyoruz.

Yeni mezunlar en çok hangi departmanlara yerleştiriliyor?

Özellikle otelcilik sektörüne baktığımızda oldukça çarpıcı bir durum söz konusu. En son birkaç ay önce katıldığım bir seminerde yaklaşık 200 kişinin olduğu bir salonda bir konuşma yapma fırsatım olmuştu. Bu seminerdeki bütün katılanlar turizm işletmeciliği okuyan öğrencilerdi. Okul bitince hanginiz bu işi yapacaksınız gibi bir soru sorduğumda kalkan parmak sayısı çok azdı. Resort otelcilikte kısa çalışma süreleri, ücretlerin azlığı, sosyal haklardaki sıkıntılar bu sonuçları doğuruyor. Yani maalesef sektöre dahil olan eğitimli gençler sanki mecburiyetten sektördeler. Kesinlikle turizm eğitimi almış gençlerin bu sektörde tutunmaları sağlanmalı. Yani yeni mezun olan bir aday karşımıza geldiğinde uygun bir departman önerimiz oluyor. Ancak kendilerinin de hangi konuda uzmanlaşmak istediği çok önemli. Her departmana yetenekli genç arkadaşlarımızı yerleştirmek gibi bir gayretimiz var.

Adayların sizi tercih etme sebepleri nelerdir?

Dosso Dossi Hotels yeni sayılabilecek bir grup. Ancak şirketin çok uzun yıllardır sürdürdüğü tekstil moda, inşaat ve yurtdışında salça fabrikası faaliyetleri var. Bir aile şirketi gibi görünse de işleyişte kurumsallık yolunda oldukça yol almış bir grup. Dosso Dossi Hotels şirket kültürünü oldukça sindirmiş bir şekilde yoluna devam ediyor. Personelimiz bütün haklarını tam zamanında ve eksiksiz alıyor. Çalışma şartlarımız oldukça düzgün. Bu yüzden bizden ayrılan personelin bile tekrar geri dönme çabalarını çok yaşadık. Kısaca biz çok iyi sayılabilecek işletmelerden biriyiz.

Adaylarda aradığınız öncelikli nitelikler nelerdir?

Turizm sektöründe her ne kadar akademik kariyerler peşinde koşan genç arkadaşlar olsa da, profesyonel aşamada görselliğin de çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Misafiri karşılayan “doormen” in nasıl göründüğü çok önemli. Yine servis departmanında servis bilgisi çok önemli. Yani akademik kariyer tam olarak yeterli diyemeyiz. Bunu destekleyecek unsurlar gerekli. Sektörümüzde İngilizce konuşabilmek aradığımız bir unsur. Bunun yanında yine ikinci bir dünya dilini konuşabilmek adayı bir adım daha öne çıkarıyor. Her çalışan en azından kendi işiyle ilgili en az bir yabancı dili konuşabilmeli.

Kısacası hem akademik hem de sosyal yönden kendini geliştirmiş, iletişim becerilerine sahip, özgüveni yüksek, girişimci ruha sahip, insana ve topluma duyarlı, fikirleri ve becerisiyle çalıştığı kurumda fark yaratacak gençler tüm iş dünyasının ihtiyacı.

Mülakatlarda en çok neye dikkat ediyorsunuz?

Maalesef hala iş görüşmelerine uygun kılık ve kıyafetle gelmeyen pek çok adayla karşılaşıyoruz. Otelcilikte her gün üniforma veya takım elbise giyecek bir adayın mutlaka evinde koyu renk bir takım elbisesi olmalı. Karşımıza gelen kötü görünümlü biriyle daha ilk dakikada iletişim sorunu yaşanmaya başlıyor.

Bu işi sevip sevmediği, eğitimi, staj durumu, bu işteki becerisi gibi unsurlar adayı bir sıralamaya sokuyor.

İşe alım ve oryantasyon süreciniz nasıl işliyor?

Görüşmelere çağrılan adaylar öncelikle ik sürecinden geçiyor. Talebe göre uygun görünen adaylar daha sonra talebi yapan departman yöneticiyle tekrar görüşmelere alınıyor. Bu aşamalardan geçen adayın referans araştırmaları yapıldıktan sonra karar verilen aday işe başlatılıyor.

İşe başlatılan elemanın bir oryantasyon eğitimi var. Personel, şirketi ve kültürünü tanıma aşamasında bir eğitimden geçiriliyor. İlişkide olacağı departmanları belli sürelerde burada bulunarak işleyişi yaşıyor. Daha sonra asıl görevine başlıyor.

Çalışanlara kendilerini geliştirmeleri için ne gibi olanaklar sunuyorsunuz?

Dosso Dossi Hotels olarak üzerinde durduğumuz en önemli konu eğitim. İş başı eğitimlerimiz devam ediyor. Her departman müdürü kendi konusuyla ilişkili konularda eğitimler veriyor. Bunun için otelin eğitim salonlarını kullanıyoruz. Ayrıca yabancı dil konusunda da eğitimlerimiz mevcut. Kısaca Dosso Dossi Hotels’ de işe başlayan her personel zaman içerisinde kendini geliştiriyor.

Turizm-ik’nın turizm sektörüne ve firmanıza ne tür katkıları olacağını düşünüyorsunuz?

Hizmet sektöründe iş gören ve iş vereni buluşturacak sadece bu konuda faaliyeti olan ciddi bir portal olmadığını görüyoruz. Sadece internet ortamında bazı yerlerde bunu görebiliyoruz. Ancak inandırıcılığı olmayan internet siteleri işimize yaramıyor.

Bu sebeple Turizm-ik kesinlikle büyük bir boşluğu dolduracaktır.

Yeni kullanmaya başladığımız Turizm-ik’dan gelen başvuruların neredeyse tamamı turizmci. Bizim için önemli olan da bu.

Turizm-ik’yı tavsiye eder misiniz?

Kesin olarak söylemek gerekirse turizm çalışanları ve hizmet sektörü bu portalda buluşmalıdır. Bu sağlandığı takdirde işletmeler aradığı adayı kolaylıkla bulabileceklerdir.

CV'nizi paylaşın