Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Röportaj

İşi Bilen Herkes Turizm-ik’da!

Turizm-ik markasının kuruluşu ve gelecek hedeflerini, İK EĞİTİM TURİZM A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sn. Serkan Pekel ’e sorduk.

İstihdam alanları içinde neden Turizm-ik?

Turizm, dünyada olduğu kadar ülkemizde de hızla değişen ve gelişen uluslararası bir sektör olmasına rağmen, otomasyon ve teknolojiden en az yararlanabilen sektörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle de geçmişten günümüze emek yoğun birçok işletme tipini içinde barındırmaktadır.

Ayrıca Dünya pazarında gelişen ve artan turizm talebi nedeniyle; Türkiye'nin hizmet sektörleri arasında, en yoğun iş yükünü turizm ve bağlı işletmeleri çekmektedir. Turizm işgücünün diğer sektörlere göre çok daha fazla kriteri içinde barındırması, bu iş yükünü daha da arttırmaktadır.

Uluslararası dil kaynağı kullanma, işletme kültürü oluşturma, hizmet becerileri, motivasyon, müşteri ilişkileri, istatistik yorumlama, yönetsel beceriler, strateji üretme, insan kaynakları yönetim başarısı, mali analiz becerileri, kriz yönetimi ve daha pek çok yönetim yapılarını içinde barındıran turizm sektörümüz; iyi eğitimli, özgüven sahibi ve çalışkan turizmcilere ihtiyaç duymaktadır.

İşte bu nedenlerle TURİZM-İK olarak biz, ülkemizin yetişmiş ve yetişmekte olan turizmcilerine iş, staj, eğitim ve gelişim alanlarında; her zaman yanlarında olacak bir turizm iş portalını sunmaktan gurur duyuyoruz.

Turizme yakınlığınız nereden geliyor?

Sadece benim değil, diğer kurucu ortaklarımız ve hatta yöneticilerimiz de turizmciler.

Tabiî ki 25 yıllık turizm geçmişimiz sayesinde, sektörün insan kaynağı ihtiyaç ve türevlerine temelden yakınız.

Sektörde kazandığımız işletme, eğitim ve danışmanlık tecrübelerimizi artık turizm insan kaynakları alanına da katmak istiyoruz.

Alanınız tam olarak hangi işletmeleri kapsıyor?

Turizm-ik olarak Konaklama, Acentecilik, Yiyecek İçecek, Ulaşım ve Rekreasyon ana alanlarını yani birbiriyle ayrılmaz bu 5 sektör alanını tek bir çatı altında buluşturmayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin resmi işgücü rakamlarıyla %12’lik dilimine yani şu an için diğer alanlarla ortalama 2.5 milyon personelin istihdamına hizmet vermeyi planlıyoruz.

Logonuzdaki puzzle neyi simgeliyor?

Çalışma hayatımızda da aynen bir puzzle gibi işlerimizi ve ekibimizi sabırla, tek tek birleştirerek bir bütüne ulaşmayı hedeflemiyor muyuz?

İşte bu nedenle biz de logomuzu yapbozun sadece kelime anlamından etkilenerek değil; sonucunda “her parçanın bir bütünü oluşturma” felsefesinden etkilenerek yaptık.

Turizm-ik’yı önümüzdeki dönemde neler bekliyor?

İnsan Kaynakları alanında iletişimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Turizmciler ve turizmde çalışmak isteyenlerle her zaman çok yakın bir iletişim içinde olacağız.

Turizm fuarlarında, turizm fakültelerinde, liselerde ve turizm merkezlerinde ve sosyal medyada olacağız. Yani turizmcilerle her zaman beraber olacağız. Çünkü biz sadece turizm insan kaynakları için çalışıyoruz!

CV'nizi paylaşın