Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Hakkında Her Şey

Bir restoranda geniş bir seçeneği kapsayan, her tabağın/yemeğin ayrı ayrı fiyatlandırıldığı menüdür. Menü sıralaması yoktur. Misafirin menüde bulunan her şeyi isteğine göre seçebilmesi ve seçtiği yemeğin fiyatının ayrı ayrı hesaplanarak ödenmesini ifade eder.

Beyaz Zambak Belgesi; Her işletmenin deposu, mutfağı olup olmaması gibi işletmeye özel durumları da göz önüne alınarak yapılan değerlendirmeler sonucunda, 80 puanının üzerinde başarı gösteren işletmeler, Beyaz Zambak Bayrağı’nı taşımaya hak kazanmaktadır.

Kiralanmış uçak, tarifesiz, uçak kiralama, kiralık uçak seferi, özel sefer, sözleşme anlamlarına gelmektedir.

Check - in; Misafirin otele giriş yapması anlamına gelmektedir. Check-in listesi, gelen her konuğun kaydını tutulduğu listedir. Günün oda ve kişi balans işleminin yapılması, işletmeye gelen konukları bilmek ve ilgili departmanlara haber vermek için tutulur. Her gün için ayrı ayrı düzenlenir. Ayrıca ulaşım sektöründe de aynı anlamda kullanılmaktadır.

Check - out; Misafirin otelden ayrılırken gerçekleştirdikleri işlemin tanımıdır. Check-out listesi, işletmeden ayrılan her konuğun kayıt edildiği listedir. Günün oda ve kişi balans işleminin yapılması, işletmeden kesin ayrılış yapan konukları bilmek ve ilgili departmanlara haber vermek için tutulur. Gün sonunda kapatılır.

Concierge; Misafirlerin otel dışındaki iş ayarlamalarını yapan birim. Bell servis, vale servisi, dormenler, şoförler genelde Concierge birimin kontrolü altındadır.

Comfirmed; İşletmenin belirli bir rezervasyonu kabul ettiklerini ve ayırtılan hizmetleri mutlaka sağlamayı taahhüt ettiklerini belirten sözlü veya yazılı bildirim. Confirmed yapılan rezervasyonun onaylanması anlamındadır.

Farklı doğal özellikleri veya çekicilikleri olan ve ziyaretçilerin ilgisini çeken yer. Turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış hizmet ve olanakların odak noktasını oluşturan coğrafi alandır. Destinasyon, turizm faaliyetlerinin temel kaynaklarını bünyesinde barındıran, bu faaliyetlerin gerçekleştiği, turistik mal ve hizmetler ile tüketici deneyimlerinin bütünleşik bir sunumun sağlandığı ana zemindir.

Müşterinin yer ayırttığı halde bilgi vermeden otele gelmemesi durumunda, oda fiyatının kısmen veya tamamen tazmin edilmesidir. Kullanılmamış ve iptal edilmemiş rezervasyon anlamına gelen terimdir. Ayrıca No Show terimi ulaşım sektöründe de aynı anlamı ile kullanılmaktadır.

Over Booking; Turizm İşletmeleri, bazı rezervasyonlarının iptal edilebileceğini düşünerek kapasite fazlası rezervasyonları onaylarlar. Bu duruma turizm sektöründe Over Booking denir. Ayrıca fazla yapılan rezervasyon ve günlük rezervasyon sayısının oteldeki oda sayısından fazla olması anlamına gelmektedir.

Paket Tur; Ulaşım, konaklama, şehir ya da çevre turu, ağırlama, refakat, karşılama ve rent-a car hizmetlerinden en az ikisini içeren seyahat acentası ürünün tek bir fiyat altında tüketiciye sunulmasına Paket Tur denir.

Panoramik Tur; Şehirlerin tanıtımı için otobüs ile yapılan ve genellikle müze ve ören yerine girilmeden yapılan geziler. Genellikle üstü açık otobüslerle, turistlere rehberlerin eşlik ettiği, şehir tanıtımı yapılan tura Panoramik Tur denir.

CV'nizi paylaşın