Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Kampüs

Ön Yazınız Sizi Anlatır

Ön Yazı Neden Önemli?

İşi istediğinizi doğru dille anlatmanın tek yolu, sizi değerlendirecek kişide bırakacağınız ilk izlenimdir. Bugün birçok şirket ön yazı ile yapılmış başvuruları değerlendiriyor. Doğru dille yazılmış "ön yazınız" farkıyla yüzlerce aday arasından sıyrılıp mülakat şansınızı artırabilirsiniz.

Nasıl Yazılmalı?

Kısa, öz ve net cümleler kurun, kişiliğinizi yansıtın, özgün olun, kariyer hedefinizi belirtin, başvurduğunuz ilanın özelliklerine ve firmanın ihtiyaçlarına göre hazırlayın, işverene sağlayacağınız katkıları belirtin, güçlü yanlarınız ve neden başvurduğunuzu açıklayın, özgeçmişinizi tekrar etmeyin, ön yazınızı sizi tanıyan eğitimli birine okuyun, kendinize güvenin.

Ön Yazı Hakkında!

Ön Yazı, özgeçmişle birlikte ve iş görüşmesinden hemen önce gönderilir. Ön yazı ile başvuru sahibinin motivasyonu da ortaya konulmuş olur. Ön Yazıyı, tüm başvuranların yazmasını tavsiye ediyoruz. Ön yazı eğitim ya da iş deneyiminize bağlı olmaksızın; deneyimli kişiler için olduğu kadar yeni mezunlar için de büyük önem taşımaktadır. Ön yazı genellikle e-posta ile gönderilen başvurunun temel metnidir. Başvurduğunuz pozisyonu ön yazınızın konusu olarak yazın. Konu alanını boş bırakmayın.

Başarılı Ön Yazı

Kısa, öz ve net cümleler kurun, kişiliğinizi yansıtın, özgün olun, kariyer hedefinizi belirtin, başvurduğunuz ilanın özelliklerine ve firmanın ihtiyaçlarına göre hazırlayın, işverene sağlayacağınız katkıları belirtin, güçlü yanlarınız ve neden başvurduğunuzu açıklayın, özgeçmişinizi tekrar etmeyin, ön yazınızı sizi tanıyan eğitimli birine okutun, kendinize ve hedeflerinize inanın.

Ön Yazı Şablonu Nasıl Olmalı?

Sayın Bay/Bayan Soyadı

Giriş bölümünde yetkilinin sizinle bir bağ kurmasını sağlamalısınız. Bu bir soru veya alıntı, not, özellik olabilir. Ardından özetle hangi iş için başvurduğunuzu belirtmelisiniz.

Gelişme bölümü sizi anlatan; özelliklerinizi, uzman olduğunuz detayları içeren kısa paragraflardan oluşmalıdır. Asla özgeçmişinizi tekrar etmeyin, özetlemeyin.

Sonuç bölümünde cümleleriniz, yetkiliyi görüşme için teşvik edici olmalıdır.

Teşekkür ederim diyerek tamamlayınız.

“Bilgilerinize arz ederim” “Bilginize sunarım” “Saygılarımla” gibi ifadeler son cümleniz olmalıdır. Çünkü 'arz ederim' kelimesi üst makamlara hitaben kullanılacak bir kelimedir ve saygı açısından önemlidir.

Ad Soyad

CV'nizi paylaşın