Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Turizm Kampüs

Öz geçmiş (CV) oluşturmak

Öz geçmiş (CV) nedir?

Öz geçmiş kelime karşılığı “bir kimsenin doğumundan yaşadığı güne kadar geçirdiği belli başlı evreleri içeren yazı, hayat hikâyesi, hayat öyküsü, yaşam öyküsü, hâl tercümesi, tercümeihâl, biyografisi” olarak tarif edilir.

CV Latince “Curriculum Vitae” ifadesinin kısaltılmışıdır. Curriculum “koşu, çerçeve, döngü” anlamına gelir. Vitae ise “hayat” demektir. Curriculum Vitae ise günümüz iş hayatında Öz Geçmiş anlamında kullanılmaktadır.

İnsan kaynaklarında ise özgeçmiş “bir kurum veya kuruluş tarafından, özel bir amaçla istenen ve kişinin hayatını, iş tecrübelerini, eğitimini, yeteneklerini belgeleyen kişisel tanıtım yazısı” olarak tarif edilir.

Öz geçmiş, bir işe başvuru sırasında adaylar hakkında ön bilgiler edinmek üzere işveren konumundaki kişi veya kurumlarca istenmektedir. Adayın tanıtımı için hazırlanan kataloglar vb. sayfalarda kullanılmak üzere de öz geçmiş talep edilmektedir.

Öz geçmiş kişiyi olumlu ve doğru tanıtacak ilk adımdır. Bu nedenle öz geçmişte yer verilen tüm bilgilerin belgelendirilebilir olmasına özen gösterilmelidir.

Özgeçmiş düzeni nasıl olmalı?

* Kişisel Bilgiler

* Uzmanlık Alanları

* İş Deneyimi

* Eğitim

* Yetkinlikler

* Referanslar

En genel kullanımıyla yukarıdaki düzene göre öz geçmişinizi hazırlayabilirsiniz. Kişinin özellik ve yetkinliklerine göre daha farklı öz geçmişler de hazırlanabilir. Bu adayın başvuru yapacağı işe ve tercihine bağlıdır.

Özgeçmiş (CV) nasıl hazırlanır?

Staj bölümü anlatırken, kazandığınız becerileri, uygulama yaptığınız alanları, elde ettiğiniz ve kaydettiğiniz gelişimleri aktarın. Becerileri ve tecrübelerinizi anlatırken başvuru yaptığınız iş için geçerli olup olmadığına dikkat edin.

Yeni mezun iseniz; üniversitede aldığınız görevler, üye olduğunuz kulüplerde yaptıklarınız, katıldığınız aktiviteler, işinize yönelik ilgi alanlarınız ve sosyal sorumluluk çalışmalarınızı ön yazınızda ve CV’nizde öne çıkartabilirsiniz.

CV formatınızı işe uygunluğuna dikkat ederek hazırlayın. Yaratıcı alanda bir iş düşünüyorsanız, daha orijinal bir format kullanabilirsiniz. Müracaat ettiğiniz belli bir pozisyona göre CV’nizi güncelleyin. Farklı pozisyonlar için farklı CV’ler oluşturun.

Pozisyonun içeriğine uygun olan tecrübe, beceri ve yetkinliklerinizi ön plana çıkartın.

CV’nizi değerlendirecek kişinin insan kaynakları profesyoneli dahi olsa, ne iş yaptığınızı veya sorumluluklarınızı net bir şekilde bildiğini varsaymayın. Aynı sektörlerde ve benzer şirket yapılarında aynı adlı pozisyonların dahi görev tanımlamaları değişkenlik gösterebilir.

Asla gerçek dışı bilgi girmeyin. Mülakatlarda insan kaynakları profesyonelleri ile karşı karşıya geleceksiniz. Bu uzmanların gerçek dışı söylemleri anlayabileceklerini unutmayın.

Başvuru pozisyonuna uygun bir ön yazınız olmalıdır. Genel başvuru yapıyorsanız; mutlaka ön yazı ile başvuru yapmak istediğiniz alanı belirtin.

Kolay okunabilen yazı karakteri seçin ve 11-12 punto olarak kullanın.

Özgeçmişinizin başlığına “CV” “Özgeçmiş” gibi başlıklar koymayın!

Bilgilerinizi kesin ve öz bir şekilde aktarın. Uzun paragraflardan kaçının. CV’nizi okuyacak kişilerin zamanını almamaya dikkat edin. Ancak kısa ve etkileyici bir CV hazırlamak adına tecrübelerinizi bir iki kelimeyle açıklamaktan kaçının.

Kelime ve cümlelerin altını çizmeyin.

İçeriklerdeki tarih tutarlılığına dikkat edin.

Akademik ve teknik öz geçmişler hariç; en fazla 2 sayfa olarak hazırlayın.

Yazım, dil bilgisi ve noktalama işaretlerini doğru kullanın. Başlık, satır başı, satır aralığı, büyük harf kullanımı ve yazı düzeni kurallarını mutlaka uygulayın. Bu tip hatalar kabul edilemez. Bir yakınınıza mutlaka kontrol ettirin.

Ad ve soyadınızdan oluşan ciddi, kodlanması kolay, sürekli kullandığınız, güncel bir e-posta adresi kullanın. Kişisel bilgi, telefon numarası ve mail adresi gibi alanların doğruluğundan emin olun. Değiştirdiğinizde güncellemeyi unutmayın.

Argo kelime, teknik terim ve kısaltmalardan kaçının.

CV’nizi geçiştirmeyin yanlışsız ve güncel olmasını sağlayın.

Kariyerinize uygun, özenle çekilmiş bir fotoğraf ekleyin.

CV’nizi imzalamayın.

İş, staj ve eğitim bilgilerinizi yeniden eskiye giderek doldurun.

Sizi yakından tanımayan kişileri referansınızda göstermeyin. Ekleyeceğiniz kişilere bilgi verin, izin alın. Stajyer ya da yeni mezunsanız, bağlı çalıştığınız yöneticinizi veya eğitmeninizi referans olarak yazabilirsiniz.

Tekrarlardan kaçının. Cv’nizde aynı şeylerin birkaç defa okunması hoş karşılanmaz.

CV'nizi paylaşın