Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

İş Hayatı

“Kişisel Gelişim” için Neler yapabilirsiniz?

Günümüz iş dünyasında yalnızca mesleki tecrübemiz değil kişisel gelişimimiz de büyük önem taşıyor. Ancak kişisel gelişim süreci için de zaman ayırmak ve özel bir çaba sarf etmek gerekiyor kuşkusuz. Sürecin başarısı ise kişinin kendisini ne kadar iyi tanıdığı ile yakından bağlantılı. İsterseniz gelin, kişisel gelişim sürecinde atılması gereken adımlara birlikte bir göz gezdirelim.

Amaçlarınızı gözden geçirin

Yaşam ve kariyeriniz ile ilgili amaçlarınızı gözden geçirin. Mevcut yaşamınızdan memnun musunuz? Memnun değilseniz neleri değiştirmek istiyorsunuz? Sorularını yanıtlamayı deneyin. Temel olarak ne yapmak istediğinizi belirleyip bu amaç doğrultusunda hareket planı belirleyin.

Kendinizi tanıyın

Kişisel gelişim sürecindeki kritik noktaların başında kişinin kendisini iyi tanıması geliyor. Bunu tespit etmek için kendinize şu soruları yöneltmeyi deneyin: Kendimi hangi konuda eksik hissediyorum? Hangi durumlarda problem yaşıyorum?

Eksiklerinizi belirleyin

Eksiğiniz olduğunu tespit ettiğiniz konuların üzerine eğilin ve eğitim almanız gerektiğine inandığınız konuların listesini çıkartın.

Blogları takip edin

Sanal dünyada pek çok konuda detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz sayısız blog bulunuyor. Eksikliğini hissettiğiniz alanları konu alan blogları takibinize alın.

Kendinize seminer planı yapın

Amaçlarınız doğrultusunda geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz konular ile ilgili bir seminer ve eğitim planı çıkartın. Kişisel gelişim seminerlerinin neler olduğunu öğrenin ve bunları bir kağıda yazın.

Okuyun

Her ay en az 1 adet kişisel gelişim kitabı okuyun, bu kitaplar kendinizle ilgili yeni şeyler keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Gerçekçi olun ancak olumsuz düşünmeyin

Hedeflerinizi belirlerken hayallerinizden vazgeçmeyin ancak gerçekçi olmaya da özen gösterin. Ulaşılması güç hedeflerin içinde kaybolup olası başarılarınızın önüne set çekmeyin. Aksiyon planınıza daha ulaşılabilir hedeflerinizden başlayın.

Motivasyon

Nitelikleriniz ve donanımınız iyi düzeyde olabilir. Ancak motivasyonunuz yoksa amaca giden yolu tamamlamak çok güç olacaktır. Kendinizi motive etmenin yollarını öğrenin ve bunları uygulayın.

Hatalarınızdan ders alın

Kişisel gelişim sürecinin en önemli adımlarından biri de yapılan hataları kabul edip, tekrarına izin vermeyecek bir yol izleyebilmek. İş yaşamında yaptığınız bireysel hataları, sizi başarıya ulaştıracak dersler olarak kabul edin.

Kendinize inanın

Amaçlarınızı belirleyip, pozitif bir yaklaşımla sağlam bir yol haritası çıkardıktan sonra, başarıya ulaşacağınıza ve her şeyden önce kendinize inanın. Başarıya giden yol inanmaktan geçer.

CV'nizi paylaşın