Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

Sıkça Sorulan Sorular

Doğrulama kodu nedir? Bu kodu kullanmak zorunda mıyım?
Üyeliğinizi aktif etmek için telefonunuza ya da e-posta adresinize gönderilen size özel kod numarasıdır. Üyelik başvurusunun tarafınızca yapıldığını kesinleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Hesabınızı doğrulamak için; telefonunuza ya da e-posta adresinize gelen doğrulama kodunu ilgili alana yazmalı veya e-posta adresinize gelen bağlantıya tıklamalısınız.

Doğrulama kodu tarafıma gelmedi. Ne yapmalıyım?
Üyelik girişi yaptıktan sonra; sayfanızdaki “Hesabımı Doğrula” butonu altındaki Doğrulama Kodunu Tekrar Gönder linkini tıklamanız yeterli. Yeni kod tarafınıza ulaştırılacaktır. Teknik bir nedenden dolayı tarafınıza ulaşmadığını düşündüğünüz doğrulama kodu için; İletişim → Bize Bildirin → Teknik Yardım bölümden yardım alabilirsiniz.

E-posta adresim değişti, nasıl güncelleyebilirim?
E-posta adresinizi, telefon numaranızı ve şifrenizi; Hesabım → Üyelik Bilgilerim sayfasından değiştirebilirsiniz. Ad, soyad ve e-posta bilgilerinizi değiştirdiğinizde tüm özgeçmişleriniz güncellenecektir!

Fotoğrafımı nasıl değiştirebilirim?
CV Oluştur sayfası, kişisel bilgiler bölümünde fotoğraf alanı üzerine gelerek “Yeni Resim Yükle” işlemi ile açılacak sayfada fotoğrafınızı yükleyebilir, dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

TC kimlik numaramı girmek zorunda mıyım?
TC Kimlik numarası alanı zorunlu alan değildir. Adaylardan TC kimlik numarası isteyen firmaların ilanlarına başvururken doldurulacak alandır. Sadece bu durumda, ilana başvurabilmek için TC kimlik numaranızı girmeniz istenebilecektir.

Uzmanlık alanı nedir?
Çok farklı departman, bölüm ve pozisyonu içinde barındıran hizmet sektörü çalışanlarının, özgeçmişlerinde uzmanı oldukları alanı kolaylıkla ifade etmelerine yarayan bir tanımlama modülüdür. Firma yetkililerinin CV görüntülemelerinde, adayın pozisyonunu kolaylıkla görebilmesini sağlayarak, hedef adayların seçiminde hız ve kolaylık sağlar. Sistem, firmaların da ilanlarını aynı şekilde departman, bölüm, pozisyon seçimleri ile çalışmaktadır. Böylece aday ve ilan bilgileri örtüşerek; ilan başvurularında aranan adaya en doğru şekilde ulaşılır.

Birden fazla uzmanlık alanı seçebilir miyim? Kendi alanımı bulamazsam ne yapmalıyım?
Geçmişinizde farklı sektör, departman, bölüm ve pozisyonlarda görev aldıysanız, her bir pozisyon için uzmanlık alanını seçerek özgeçmişinize girebilirsiniz. Turizm-ik “turizm” ve bağlı sektörlerinde uzmanlaşmış bir İK portalı olması sebebiyle, diğer sektörlerin ana depatmanlarını da içermektedir. Ancak bazı departman ve pozisyonları bulamayabilirsiniz. Bu durumda; tanımlama alanlarında “diğer” seçeneğini seçerek kendi bilgilerinizi girebilirsiniz.

“Uzmanlık/Pozisyon” listesinde çalıştığım pozisyon bulunmuyor. Ne yapmalıyım?
Uzmanlık/Pozisyon listesinde arama yaparken öncelikle; işletme tipinizi-departmanınızı-bölümünüzü doğru seçmelisiniz. Bu seçimlere göre çalıştığınız pozisyonunuz gelecektir. Ancak çalıştığınız şirkete özel kullanılan pozisyon isimleri yerine, pozisyonun genel olarak iş dünyasında kullanılan ismini seçmeniz, firmaların yaptığı aramalarda, özgeçmişinize daha hızlı ulaşmalarını sağlar. Buna rağmen pozisyonunuzu bulamıyorsanız, “diğer” seçeneğini seçerek kendi bilgilerinizi girebilirsiniz.

Kaç farklı CV oluşturabilirim?
Turizm-ik.com’da 5 farklı CV oluşturabilirsiniz.

Listede olmayan bir sertifika ya da lisansımı nasıl ekleyebilirim?
Turizm-ik “turizm” ve bağlı sektörlerinde uzmanlaşmış bir İK portalı olması sebebiyle, diğer sektörlerin sertifika ve lisanslarını içermeyebilir. Bu durumda; tanımlama alanlarında “diğer” seçeneğini seçerek kendi sertifika veya lisans bilgilerinizi girebilirsiniz.

Kendim oluşturduğum klasik özgeçmişimi ve projelerimi Turizm-ik’ya nasıl ekleyebilirim?
CV oluştur sayfasında, ilgili CV nizin “Ekli Dosyalar” bölümünde; dosya tipi seçiminizi “Klasik CV” olarak adlandırabilir ve ilgili seçimlerle dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. Dosyalarınızı seçmiş olduğunuz CV nize göre de ayrı ayrı ekleyebilirsiniz. Örnek; İngilizce klasik özgeçmişinizi İngilizce CV nize, Türkçe klasik özgeçmişinizi Türkçe CV nize ekleyebilirsiniz.

Firmalar özgeçmişimi nasıl görüntülüyorlar?
CV oluştur sayfasında, kendi görüntülemeniz haliyle ve PDF Görüntüle/Göster butonlarına tıkladığınızda; aldığınız görüntü şeklinde görmektedirler.

CV doluluk oranı önemli midir?
CV doluluk oranı; özgeçmişinizde doldurulması zorunlu alanların ve işe alım sürecinde en çok dikkat edilen alanların yüzde kaçının dolu olduğunu göstermektedir. Uzmanların tercih ettiği ideal CV doluluk oranı %80'dir. Yeni ya da profesyonel iş hayatı bilgilerinizi eksiksiz doldurarak CV doluluk oranını yükseltebilirsiniz. Özgeçmiş bilgileri eksiksiz ve güncel olan adaylar, firmalar tarafından daha fazla görüntülenmektedir.

Öğrenci olarak, turizm-ik’da CV oluşturabilir miyim? Öğrenci olduğumu nasıl belirtebilirim?
Kesinlikle Evet. Profili/Durumu → Çalışma Durumu bölümünde “okuyorum” Çalışma Profili bölümünde “stajyer” ve Eğitim bölümünde “devam ediyorum” seçimlerini yaparak, öğrenci olduğunuzu belirtebilirsiniz. Firmalar ilan yayını ve aday aramalarını adayın profili ve durumuna göre yapmaktadırlar. Böylece, sizin ilan başvurularınızda da uygunluk oranınız yüzde olarak artmış olacaktır.

Staj deneyimi bölümüne firmalar önem veriyorlar mı?
Öğrenci ya da yeni işe başlayan tüm adayların, iş deneyimi alanı yerine staj deneyimi alanını doldurmaları, firmaların sizi gözlemlemesinde kolaylık sağlamaktadır. Özel olarak hazırlanmış bu bölüm, adayın deneyim kazanana kadar en önemli tecrübe anlatım alanı olacaktır. Stajlarınızı eksiksiz ve varsa açıklamaları ile yazmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Okulda hazırladığım proje, sunum ve belgelerimi nerede belirtebilirim?
CV oluştur sayfasında, ilgili CV nizin “Ekli Dosyalar” bölümünde; dosya tipi seçiminizi “Proje” veya diğer seçeneklerle adlandırabilir ve ilgili seçimlerle dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. Dosyalarınızı seçmiş olduğunuz CV nize göre de ayrı ayrı ekleyebilirsiniz.

Ön yazımı nasıl yazmalıyım?
Ön yazılarım sayfanızda; Turizm-ik insan kaynakları uzmanlarının hazırlamış olduğu örnek şablonları “ÖN YAZI ÖRNEKLERİ” linkini tıklayarak görebilirsiniz. Adayların tecrübe tiplerine göre hazırlanmış olan yazı örneklerinin, size yardımcı olacağına inanıyoruz. Ön yazı hakkında daha detaylı bilgilendirme için; Turizm Kampüs sayfası, “Ön Yazınız Sizi Anlatır” bölümünden de faydalanabilirsiniz.

Kaç farklı ön yazı şablonu oluşturabilirim?
Turizm-ik.com’da 5 farklı ön yazı şablonu oluşturabilirsiniz.

“Ön yazı adı” nedir, bu ad firma tarafından görülüyor mu?
Ön yazı adı firma tarafından görülmez. İlan başvurunuza eklemek istediğinizde; ön yazınızı kolay hatırlamanız amacıyla vereceğiniz bir adlandırmadır.

Ön yazımı daha sonra değiştirebilir miyim?
Evet. Ön yazılarım sayfanızda; değiştirmek istediğiniz ön yazınızın yanında bulunan “düzenle” ikonuna tıklayarak, düzenlemenizi kaydedebilirsiniz. Eski ve yeni başvurularınızda firmalar, güncel ön yazınızı görüntüleyeceklerdir.

İlan başvurularıma daha sonradan ön yazı ekleyebilir miyim?
Evet. Başvurularım sayfanızda; başvurduğunuz ilanın “işlemler" bölümündeki “ön yazı ekle" ikonunu tıklayarak, daha önce kaydettiğiniz bir ön yazıyı seçebilir ya da özel yeni bir ön yazı oluşturarak başvurunuza ekleyebilirsiniz.

Turizm-ik’da ilgilendiğim bir firmaya nasıl ulaşabilirim?
Ana sayfa arama bölümüne; firma adını yazıp “İş Bul” ikonuna tıklayarak, ilgili firma ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Benim için önemli olan firmaları ve ilanlarını nasıl takip edebilirim?
Takip etmek istediğiniz firma ilanının “İncele” butonuna basarak, yeni açılan pencerede ilan sayfasına gidiniz. Bu sayfanın en üstünde; hem ilanı hem de ilgili firmayı takip etmenizi sağlayacak butonlar bulunmaktadır. Buradaki “Firmayı takip et” bağlantısını tıklayıp, listenizi oluşturabilirsiniz. Takip etiğiniz ilanları ya da firmaları; “Benim Sayfam” bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

Referans numarasını bildiğim bir ilana nasıl ulaşabilirim?
Ana sayfa arama bölümüne; referans numarasını yazıp “İş Bul” ikonuna tıklayarak, ilgili ilana ulaşabilirsiniz.

Gördüğüm bir ilanı işaretlemek istiyorum. Daha sonra incelemek için, bu ilanı nasıl işaretleyebilirim?
Gördüğünüz ilanın “İncele” butonuna basarak, yeni açılan pencerede ilan sayfasına gidiniz. Bu sayfanın en üstünde; hem ilanı hem de ilgili firmayı takip etmenizi sağlayacak butonlar bulunmaktadır. Takip etiğiniz ilanları ya da firmaları; “Benim Sayfam” bölümünde görüntüleyebilirsiniz.

Engellilere özel yayınlanmış ilanlara nasıl ulaşabilirim?
Ana sayfa "Özel İlanlar" bloğunda gördüğünüz ilan tiplerinden “Engelli” seçimini yaparak ilanları listeleyebilirsiniz. Ya da “İş Bul” seçiminden sonra listelenen tüm ilanlar içerisinden; Kriter Belirle → Özel Durum → “Engelli” seçimini yaparak ilanları listeleyebilirsiniz.

Part time veya proje (dönemsel) iş ilanlara en kolay nasıl ulaşabilirim?
Ana sayfa "Özel İlanlar" bloğunda gördüğünüz ilan tiplerine göre, dilediğiniz seçimi yaparak ilanları listeleyebilirsiniz. Listelenen ilanlar sayfasında; yeni kriterlerinizi oluşturarak ilanları süzebilirsiniz.

Turizm-ik’ya üye firmalar herhangi bir ilana başvurmadan özgeçmişimi görebilirler mi?
Turizm-ik.com’a üye tüm firmaların özgeçmişinizi görebilmesi için CV durumunuzun "Aktif" halde olması gerekmektedir. Aktif durumdaki özgeçmişinizi "Gizli CV" seçeneği ile belirleyerek; "kişisel bilgiler, son çalıştığım iş yeri, ekli dosyalar, referanslarım" gizleyebilirsiniz. Bu özellikle firma taramalarında sadece CV bilgileriniz görüntülenir. Hiçbir firmanın özgeçmişinizi görmesini istemiyor ve özgeçmişinizi yalnızca ilanlara başvuru yapmak için kullanıyorsanız, CV durumunu "Pasif" hale getirebilirsiniz.

Başvuru yaptığım bir firma, diğer firmalara yaptığım başvuruları görebilir mi?
Hayır, firmalar birbirlerinin aday ve başvurularını göremezler.

Turizm-ik’da yayınlanan ilanların içeriği kimler tarafından hazırlanıyor?
Firmalar, ilanlarını kendileri hazırlamakta ve yayınlamaktadırlar.

Başvuru yaptıktan sonra ne yapmalıyım? Süreç nasıl işliyor?
Başvurunuzu tamamladığınızda özgeçmişiniz, ilanı veren firmanın listesine kaydolur. Başvuru yapan adayları, firmanın Turizm-ik tarafından yetkilendirilen insan kaynakları sorumluları görüntüleyebilirler. İlana en uygun özgeçmişler, firma görüntülemesinde yüzde (%) olarak en üstte olacaktır. Bu nedenle ilanlara başvurmadan önce CV nizin güncel ve doluluk oranının yüksek olmasını sağlamalısınız. Firmalar başvurunuz sonrası tarafınıza, öncelikle mesaj ya da soru ile dönebilirler. Başvuru durumunuzu, firma mesajlarını, “Mesaj Kutusu” sayfasından takip edebilirsiniz.

Daha önce başvurduğum ilanlara, özgeçmişimi güncelledikten sonra yeniden başvurabilir miyim?
Hayır. Aynı ilana yeniden başvuru yapamazsınız. Ancak bu süreçte özgeçmişinizde güncellemeler yaptıysanız, daha önce başvuru yaptığınız firmalar, güncel bilgilerinizi göreceklerdir.

Fotoğrafımı ekledikten sonra, daha önce başvurduğum ilanlara yeniden başvurabilir miyim?
Firmalar, son güncelleme haliyle özgeçmişinizi görüntülemektedir. Özgeçmişinize fotoğraf eklediğinizde ya da fotoğrafınızı değiştirdiğinizde, bu güncelleme firmanın hesabında da gözükür. Değişiklikleri bildirmek için aynı ilana yeniden başvurmanıza gerek yoktur.

Her başvuruda ön yazı eklemem gerekli mi? Eklemeden başvurabilir miyim?
Firmalar ilan yayınlarken, asıl beklentileri dışında özellikleri de arayabiliyorlar. Oluşturduğunuz CV, firmaların ilanlarına göre farklılıklar gösterebilir. Ön yazılarınız sayesinde, ilanlara başvuru yapmanızdaki amacı belirtebilir, özgeçmişinizin incelenme şansını arttırabilirsiniz. Ön yazı biraz da CV özelliğinize bağlıdır. Ancak her başvurunuzda ön yazı eklemeniz gerekli değildir.

Firmalar her başvuruya dönüyorlar mı?
Başvuruların yanıtlanması üye firmalarımız iradesindedir. Adaya dönüş şekli ve süresi de firma yönetimine göre değişebilmektedir. Bazı firmalar anlık cevaplama yaparken, bazı firmalar da ilan yayını sonunda, pozisyonu kapattıktan sonra toplu cevaplandırma yapabilmektedirler. Başvurulara kolay dönüş yapabilmeleri için sağlanan “mesaj” yönetim servisi Turizm-ik tarafından firmalara sunulmuştur.

Neden bazı başvurularıma yanıt alamıyorum?
Bu durumun birçok sebebi olabilir. Bu nedenle sebepleri gözden geçirmek en doğrusu olacaktır. CV doluluk oranınız, CV kaliteniz, ikamet yeriniz, pozisyona uygunluğunuz, başvuru tarihiniz, aranan aday sayısının az olması, aranan adayın bulunmasına rağmen ilanın yayında tutulması, ilan ve firmanın durumu, firma insan kaynakları departmanının yönetim şekli gibi sayabileceğimiz sebepler, başvurularınıza yanıt almanızı geciktirebilir ya da engeller.