Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

İK Rehberiniz

Güncel İş Güncel Özgeçmiş (CV) İster...

Yeni Nesil Uzmanlık, Yeni Nesil CV

Günümüzde tüm sektörlerde karşımıza çıkan ürün çeşitliliği ve hizmet şekillerindeki olağanüstü değişiklik, iş hayatını baştan aşağı etkilerken asıl etkiyi insan kaynakları sürecinde görüyoruz.

Yeni uzmanlık alanları, yeni pozisyonlar ve isimlendirmeler aslında ortalama benzer işleri bizlere çok farklı göstermekte. Bu nedenle içinde bulunduğumuz çağda, iş arayan adayların da bu duruma hazırlıklı olması gerekiyor.

Güncel İş Güncel CV İster

Belki de çok uzun zamandır iş arayışınız olmadı ya da uzun bir aradan sonra çalışmaya karar verdiniz. Yepyeni bir başlangıç ve başvurudan önce özgeçmişinizin hazır olması sizi bir adım öne çıkaracaktır. Bu nedenle özgeçmişinizi her zaman güncel tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı Özgeçmişler Oluşturmak Neden Önemli?

Hizmet sektöründe adayların sıkça yaptığı hatalardan biri de; standart bir özgeçmiş hazırlayıp ilgilenilen tüm ilanlara aynı özgeçmişle başvurmak oluyor. Farklı departman, bölüm, pozisyonlar için tecrübeleriniz yeterli olabilir. Ancak özgeçmişiniz de başvurunuza cevap alabilmeniz için doğru hazırlanmış olmalıdır.

Turizm-ik olarak dünyada ilk kez uygulanan “Uzmanlık Alanı” bölümü özgeçmişler için tam da bu nedenle geliştirilmiştir. Her çalışan, varsa birden fazla uzmanlığını özgeçmişinde kolayca belirleyebilir. Bu sayede işveren de uzmanlığınızı kolaylıkla bulabilir.

Ancak her ne kadar spesifik uzmanlıklarımız olsa da her iş yerinin kendine özgü farklılıkları ve adlandırmaları olabilir. Mesela “satış danışmanlığı” genel bir tanımlamadır. Ancak sektör ve işletmelere göre farklı vasıflar gerektirebilir.

Özellikle farklı departmanlar için mutlaka farklı özgeçmişler oluşturmalısınız. İnsan kaynakları uzmanlarının, yayınladıkları ilanlara en uygun adaylara odaklandıkları unutulmamalıdır.

Unutmayın!

Toplam iş tecrübesi günümüzde önemli bir kriter değildir. Asıl aranan, ilandaki pozisyona yönelik toplam iş tecrübenizdir. Tüm tecrübenizi göstermeniz siz farkında olmadan, bazı iş başvurularınızı olumsuz etkileyebilir. Daha fazla ücret talep edebileceğinizi ya da sık iş değiştiren bir karakter olduğunuzu düşündürebilir.

Kısacası bir özgeçmişinizde satış yeteneğinizi ön plana çıkarıp, ikinci özgeçmişinizde yönetim yeteneğinizi ön planda tutmanız gerekebilir.

CV'nizi paylaşın