Türkiye'nin ilk ve tek "turizm" iş ilanları, eleman ve kariyer portalına hoş geldiniz!  | EN | FİRMA GİRİŞİ

İK Rehberiniz

En zoru çalışırken iş aramaktır…

İşinizden memnun değilsiniz ve yeni bir iş aramak için doğru zaman olduğunu düşünüyorsunuz. Peki, hem çalışıp hem iş görüşmelerine nasıl gideceksiniz? İşte cevabı:

İş Yerinde İş Aramayın!

Şirket hattı, masa telefonu, şirket e-maili, yazıcı ve bilgisayar gibi iş yerine ait cihazlarla iş aramayın. İş ortamında sadece yaptığınız işe odaklanın. İş arama sürecinizi aktif hale getirdiyseniz ve yabancı bir telefon numarası tarafından aranırsanız, rahat konuşabileceğiniz bir yere geçin veya arayı çok açmadan uygun olduğunuz zamanda siz karşı tarafı arayın.

İş Yerinden Kimseye Söylemeyin!

İş arayışınızın aktif olduğunu kurum dışında çalışan tanıdıklarınızla paylaşırken daha rahat olabilirsiniz ancak iş arkadaşlarınızla bu konuyu konuşmayın ve iş yerinizde duyulması riskini en aza indirin.

İşe Alım Süreci Hakkında Bilgi Alın…

Her iş yerinin işe alım süreci farklıdır. Sürecin aşamalarını öğrenirseniz mülakatta başarılı olma şansınız artar, aynı zamanda mevcut iş yerinizden izin alma durumunu da ayarlamış olursunuz.

Zamanı İyi Ayarlayın

Cumartesi günü mesai yapan bir kurumsa, mülakata o günlerde gitmeyi önerebilirsiniz. Mesai saatleri dışında 17.00 veya 18.00 saatlerinden sonra mülakat yapan firmalar da olabilir. Bu firmalara denk gelebilirseniz, işten izin almak zorunda kalmayabilirsiniz. Telefon mülakatı olacaksa öğle arasını veya yoğunluğun daha az olduğu sabah saatlerini tercih edin. Mülakata katılmak için işlerinizi planlayın. Tamamlanmayan işleriniz varken izin kullanmanızı yöneticiniz pek hoş karşılamayabilir.

Uygun Bahane Üretin!

Bir yılı aşkın süredir çalışıyorsanız, yıllık izin hakkınız olduğundan bu izni kullanmayı deneyebilirsiniz. Çalıştığınız yerden saatlik izinler almanız daha uygun olacaktır. İzin almak için çoğu zaman “Doktora gideceğim” denir veya benzer bahaneler kullanılır. Görüşmeye gittiğiniz firmada patronunuzla ya da başka iş arkadaşlarınızla karşılaşma ihtimaliniz olabileceğinden mülakat zamanını iyi ayarlayarak özel bir işiniz olduğunu söylemeniz daha doğru olacaktır. İş yerinize 1-2 saat geç gelme, erken çıkma gibi durumların mümkün olup olmayacağını sormalı ve eğer mümkünse bu şekilde izin almalısınız.

Kıyafetinize Dikkat Edin

Rahat kıyafetlerle işe gelip gidiyorsanız birden takım elbiseyle işe gitmeniz dikkat çekici olacaktır. İş görüşmesine giderken giyeceğiniz resmi kıyafetlerinizi yanınıza alıp, yakınlardaki bir alışveriş merkezinde ya da uygun bir yerde yanınızda getirdiğiniz kıyafetleri değiştirebilirsiniz.

Gizlilik Talep Edin

Görüşmeye gittiğiniz firmadan görüşme ve referans aşamaları için gizlilik talep edin. Mevcut işinizdeki üstlerinizle tanışıyor olabilirler. Mülakata geldiğinizi onlarla paylaşmamaları ve son aşama olan referans için aramamalarını isteyebilirsiniz. Patronunuzun size açık açık sorması durumunda ise iş aradığınızı kabul edin.

Kötü Konuşmayın!

Çalıştığınız ya da çalışmadığınız, hangi döneminizde mülakata giderseniz gidin eski işyeriniz ve işvereniniz hakkında kötü sözler sarf etmeyin.

Profesyonelce Ayrılın..

Çalışırken iş aradığınız için kendinizi ihanet ediyormuş gibi düşünmeyin. Herhangi bir nedenle farklı bir kurumda devam etme kararı almış olabilirsiniz. İşlerinizi tamamladığınızda ve bildirim sürelerine uyduğunuzda işvereninizi zor durumda bırakmadan iş yerinizden ayrılmanızda hiçbir sakınca yok.

CV'nizi paylaşın